Wywiad z Bartkiem Szpargałą obiecującym Juniorem w biegach górskich

14 sty 2022

Bartek to zawodnik specjalizujący się w biegach górskich. Po rocznej współpracy z trenerem osiągnął duży progres, dzięki czemu w sezonie 2021 stanął 29 razy na podium. 

Osiągnięcia Bartka w roku 2021 

🥈Liga Biegów Górskich sezon 2020/2021

🥉 Klasyfikacja generalna open Super Bieg

🥇 open Silver Run - Bardo

🥈 open Garmin Ultra Race 9km - Radków

🥈 open Ślężański Festiwal Biegowy 10km - Sobótka

🥉 open Super Bieg - Polanica Zdrój

🥉 open V Bieg po Podkowę 4 open Super Bieg - Szklarska Poręba (🥉w kategorii)

4 open Dycha na Trójgarbie (🥇 w kategorii)

5 open Super Bieg - Bielawa (🥉w kategorii)

8 open Jakuszycka Dwunastka (🥇 w kategorii)

12 open Górski Bieg Niepodległości - Świerki (🥇 w kategorii

) 🥇 w kategorii 12 Enervit Bieg na Wielką Sowę

Poniżej wywiad z Bartkiem. 

1. Które osiągnięcie uważasz za najlepsze.

- Praktycznie cały sezon był bardzo dobry. Dzięki dobrej dyspozycji przez cały rok udało mi się wywalczyć drugie miejsce w kategorii junior w Attiq Lidze Biegów Górskich sezon 2020/2021 oraz 3 miejsce w klasyfikacji generalnej open całego cyklu Super Bieg, gdzie musiałem się zmierzyć z zawodnikami, którzy prezentują wysoki poziom sportowy.

2.W którym biegu czułeś się najlepiej.

- Śmiało mogę stwierdzić, że był to Super Bieg w Polanicy. Od początku do końca zagrało wszystko. Od samego startu świetnie się czułem, a do tego dobrze rozegrałem ten bieg taktycznie z czego również jestem zadowolony.

3. Który bieg byl najcięższy

- Najcięższy bieg, w którym startowałem odbywał się koło domu, w górach gdzie często trenuję. SOKOREBELIADA (16km i 850up). Drugim ciężkim biegiem był Super Bieg w Szklarskiej Porębie. Byl to ostatni bieg z cyklu, a ja startowałem z 4 pozycji w generalce. Ten bieg mnie zmęczył bardzo psychicznie, żeby walczyć do końca, ponieważ przez cały dystans zawodnik, z którym bezpośrednio rywalizowałem o podium biegł przede mną. Dopiero 500m przed meta udało mi się go wyprzedzić i finalnie w generalce stanąć na trzecim stopniu podium

4. Na jakim dystansie najlepiej czujesz się w biegach górskich?

- Starty na dystansie ok. 10km to jest w to czym czuję się mocny.

5.Preferujesz krótsze czy dłuższe starty?

- Zdecydowanie wolę biegać krótsze dystansie. Między 5 a 10 km jest optymalnie.

6. Czy dużo trenujesz biegając po górach?
 
- Jako, że mieszkam w górach gdzie nie wyjdę na trening trafia się jakiś podbieg, chociaż rzadko trafiają się treningi gdzie pojawiają się większe przewyższenia.
 
 
3. Cel na przyszły sezon?
 
- Żeby był jeszcze lepszy niż miniony : ). Chciałbym poprawić swoje życiówki na asfalcie. Oczywiście gór nie odrzucam na bok i tutaj będę się starał o podium w lidze biegów górskich. Jako, że został mi ostatni rok juniora będę również chciał spróbować swoich sił w imprezach Mistrzowskich w biegach górskich.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram