Wykonując jakąkolwiek aktywność fizyczną, potrzebujemy energii produkowanej na drodze tzw. Szlaków metabolicznych. Sa te reakcje chemiczne, w których źródło energii (węglowodany, tłuszcze, rzadziej białka) jest przetwarzany na podstawowy nośnik energii. Czyli ATP (Trojfosforan adenozyny). W wyniku jej rozpadu uwalniana jest energia. Ponieważ zapasy ATP są bardzo skromne (wystarczają zaledwie na kilka sekund) organizm wypracował mechanizm ich odbudowy w postaci szlaków metabolicznych. Te ostatnie tworzą z kolei systemy energetyczne, które gwarantują dostarczenie energii podczas wykonywania aktywności fizycznej.
Źródła energii które mają największy wpływ na odbudowę zapasów ATP to:
- fosfokreatyna
- glukoza
- kwas mlekowy
- wolne kwasy tłuszczowe
Są to 4 podstawowe substraty energetyczne do odbudowy cząsteczek ATP. Zauważyć można, że na liście nie ma białka, co świadczy o tym, że białko nie jest wykorzystywane jako źródło energii . Funkcje budulcowe i regulacyjne w organizmie pełnia aminokwasy, a funkcje energetyczną - przede wszystkim węglowodany i tłuszcze. Gdy zadbamy o prawidłowy podaż cukrów czyli węglowodanów i wysokie stężenie glikogenu w mięśniach, wówczas białka nie będą używane jako źródło energii. Oczywiście przy diecie nisko węglowodanowej lub wykonując trening na czczo, gdy brakuje węgli, białka mogą być wykorzystane do produkcji energii jako alternatywa. Jednak w sporcie zwłaszcza wyczynowym nie powinno mieć to miejsca.
Podsumowując niski poziom glikogenu mięśniowego zmniejsza możliwości treningowe i powoduje szybsze zmęczenie. Zatem jeśli w planie treningowym mamy zaplanowany mocny i długi trening zalecałbym spożyć posiłek węglowodanowy.