Najważniejszy trening do 10km?

29 mar 2024

Najpopularniejszym dystansem w bieganiu ulicznym jest bez wątpienia 10 km. W Polsce mamy możliwość rywalizacji na tym dystansie praktycznie w każdym większym mieście. Cieszy się on dużą popularnością i jest doskonałym dystansem dla początkujących biegaczy.

Przygotowując się do pokonania tego dystansu, często szukamy najlepszych metod treningowych. Istnieje wiele różnych planów treningowych, ale który wybrać? Pracując z wieloma biegaczami i opierając się na własnym doświadczeniu, uważam, że jednym z najlepszych treningów jest trening interwałowy.

Moim zdaniem kluczowym treningiem może być 5x2 km. Polega on na powtórzeniu biegu na dystansie 2 km pięciokrotnie, co daje nam łącznie 10 km. Przerwy między poszczególnymi odcinkami zależą od poziomu zaawansowania, ale dla początkujących proponowałbym około 3 minut odpoczynku lub marszu na 200-300 m. Pytanie brzmi, jakie prędkości należy przyjąć podczas tego treningu? Z praktyki wynika, że najlepiej rozłożyć je tak, aby przedostatni interwał był biegiem na prędkości startowej, a ostatni o 5 sekund szybszy. Dla przykładu, jeśli celem jest przebiegnięcie 10 km w czasie poniżej 40 minut, sugerowałbym następujące prędkości:

  1. Odcinek - 4:15 min/km
  2. Odcinek - 4:10 min/km
  3. Odcinek - 4:05 min/km
  4. Odcinek - 4:00 min/km
  5. Odcinek - 3:55 min/km

Jeśli chcemy bardziej się zmęczyć, możemy również biegać te 2 km na prędkościach startowych, z podobną przerwą. Jednakże, z doświadczenia wiem, że taki trening nie zawsze jest skuteczny, szczególnie dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Każdy musi znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie i po prostu przetestować.

Bardzo dobrym treningiem jest również 10x1 km, gdzie częściej stosuje się prędkości startowe. Polega on na przebiegnięciu 1 km każdego odcinka na prędkości startowej lub 5 sekund szybszej. Pozwala to lepiej oszacować naszą prędkość na dystansie 10 km. W tym przypadku, im krótsza przerwa, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania dobrych prędkości w wykonanych interwałach. Przerwy te zazwyczaj wynoszą od 1 do maksymalnie 3 minut.

Powyzsze treningi warto stosować w okresie przed startowym, najlepiej miesiąc lub tydzień przed docelowym biegiem. Oczywiście, wcześniej również można wykonywać podobne treningi, ale warto rozważyć trochę wolniejsze prędkości

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram