Jakie badania  krwi warto wykonać trenując wytrzymałość ?

02 lut 2023

Każdy posiadacz samochodu w Polsce jest zobowiązany przez prawo do wykonywania corocznych przeglądów. Diagnostyka sprawdza stan techniczny samochodu, układ hamulcowy, wskazuje części wymagające wymiany. Niezależnie od tego czy jesteś niedzielnym kierowcą czy też zawodowym kierowcą tira, musisz wykonać przegląd roczny, aby twój samochód został dopuszczony do ruchu.

Podobnie jest ze sportem. Zarówno amatorzy jak i zawodowcy są zobowiązani do wykonywania badań lekarskich, aby mogli brać bezpiecznie udział w zawodach. Sport na poziomie wyczynowym to ogromny wysiłek dla zawodnika i w błędzie jest ten, kto uważa, że takie eksploatowanie organizmu odbywa się bez szkody dla zdrowia. Nie myśl, że lata spędzone biegając czy jeżdżąc na rowerze nie odbijają się na organizmie. Dlatego bardzo ważne jest aby cały czas kontrolować i utrzymywać nasz organizm na jak najwyższym poziomie.

Zawsze powtarzam zawodnikom, że możemy zrobić najlepszy plan treningowy na świecie lub trenując u najlepszego trenera świata w danej dyscyplinie, ale jeżeli zabraknie nam zdrowia to nie odniesiemy progresu. Dla dyscyplin wytrzymałościowych jednym z ważniejszych badań są badania krwi. Dlatego zachęcam do cyklicznego wykonywania morfologii krwi, przynajmniej raz na pół roku w okresie przygotowawczym do sezonu lub głównego startu. Takie badania na pewno nie nadszarpną budżetu, a pomogą Ci zweryfikować, jak przygotowania sportowe wpływają na organizm.

Poniżej badania krwi, które powinniśmy regularnie wykonywać kiedy uprawiamy dyscypliny wytrzymałościowe. Czym lepsze będą poniższe wyniki tym większe prawdopodobieństwo polepszenia naszych rezultatów:

MORFOLOGIA

hemoglobina HGB -w tym badaniu powinno zwrócić się uwagę na najważniejszą rzecz, która może być wynikiem innych czynników i innych badań. Oczywiście mowa tu o hemoglobinie. To cząsteczka białka w krwinkach czerwonych, która przenosi tlen z płuc do tkanek organizmu i zwraca dwutlenek węgla z tkanek z powrotem do płuc. Czyli im więcej będziemy mieli cząsteczek hemoglobiny, tym więcej będziemy w stanie transportować tlen do naszych tkanek.

Hematokryt HCT - Wartości hematokrytu podawane są najczęściej w procentach, a ich badanie polega na pomiarze ilości czerwonych krwinek we krwi. Co to oznacza? Jeżeli wynik hematokrytu wyniesie 40 proc., oznaczać to będzie, że w 100 ml krwi, krwinki czerwone stanowią właśnie 40 proc. Całości.

Krwinki czerwone RBC - Najważniejszą rolą erytrocytów jest transportowanie cząsteczek tlenu z płuc do pozostałych komórek ciała CRP - Poziom białka C-reaktywnego (CRP) pomaga ustalić przyczynę choroby i zdiagnozować rozwijający się stan zapalny w organizmie.

Witamina D pełni wiele istotnych ról w organizmie, czym przyczynia się do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest szczególnie ważna dla układu kostnego, ale wspiera również układ nerwowy, układ krążenia i odporność. Niedobór tej substancji jest groźny dla zdrowia. Dlatego trzeba dbać o jej odpowiedni poziom

FERRETYNA - Niskie wartości stężenia ferrytyny w surowicy mogą wskazywać na niedokrwistość, czyli anemię. Zredukowana liczba czerwonych krwinek wynika najczęściej z niedoboru żelaza. Niski poziom tego pierwiastka w organizmie sprawia, że zmniejszają się jego zapasy.

KINAZA KREATYNOWA - ostatnie badanie dla osób, które trenują bardzo intensywnie. Wynik kinazy odpowiada na pytanie, jak organizm poradził sobie z obciążeniami, czyli jak szybko się regeneruje po mocniejszym akcencie. Dlatego, aby to badanie było przydatne trzeba stosować częściej w odpowiednim czasie pod nadzorem wykwalifikowanego trenera.

Zachęcam Cię do wykonywania takich badań. Przepisuj podstawowe parametry do tabeli i obserwuj, jak zmieniają się w perspektywie całego roku. Roczny koszt tych badań jest porównywalny z kosztem jednej pary nowych butów biegowych. Czy warto? Zdecydowanie tak

Potrzebujesz podnieść poziom swoich treningów ? Chcesz odnieść progres w bieganiu czy triathlonie? Zapraszam do kontaktu bartlomiejstajniak@gmail.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram