Jak ułożyć dobry plan treningowy?

25 lip 2019

W każdej dziedzinie życia, aby odnieść sukces potrzebny jest plan. Otwierając firmę musimy opracować biznes plan, przystępując do budowy domu musimy mieć projekt, organizując przedstawienie/występ pisze się scenariusz. Nie inaczej jest w sporcie. Jeżeli chcesz odnieść sukces, musisz go zaplanować. Forma sportowa nie może być wynikiem przypadku, metody treningowe muszą być dobrze przemyślane. 

Najważniejsze jest zaplanowanie celu, a później dążenie do jego realizacji i tutaj pojawia się pojęcie  periodyzacja, czyli umiejętność rozpisania rocznego planu przygotowań z podziałem na okresy: miesiące, tygodnie i dni. W każdym z tych okresów zawodnik pracuje nad konkretnymi zdolnościami. Zrozumienie podstaw planowania, cech charakterystycznych każdego okresu i dopasowanie metod do potrzeb zawodnika to klucz do osiągnięcia wysokiej formy sportowej. 

Cykl treningowy rozpisujemy w wersji rocznej, jest to makrocykl. Rok dzielimy na okresy 2 -3 miesiące, zwane mezocyklami, natomiast w każdym mezocyklu wyodrębniamy liczbę tygodni czyli mikrocykle. 

Rok - makrocykl 

miesiąc - mezocykl 

tydzień - mikrocykl 

Wiesz, już jak dzieli się okresy, teraz pytanie, jak mądrze ułożyć plan. W pierwszej kolejności musisz określić, które zawody w sezonie będą dla Ciebie najważniejsze. Z myślą o nich będziesz budował szczyt formy. Może to być maraton, ultramaraton, bieg uliczny w twoim mieście lub jakieś Mistrzostwa. 

Jeżeli ustaliłeś już główny cel sezonu można przystąpić do układania planu rocznego. Załóżmy, że twoim głównym celem jest maraton 30 kwietnia. Pierwszy start zaplanowałeś na 01 marca , zatem twój okres startowy obejmuje 2 miesiące marzec i kwiecień. Okres poprzedzający starty to okres bezpośredniego przygotowania startowego. Zazwyczaj planuje się go na 2 miesiące. W omawianym przypadku będzie to styczeń luty. Cofnij się teraz o 2 miesiące i wyznacz przedział dla okresu przygotowawczego: listopad, grudzień 

Ostatni etap to okres bazowy 1-2 miesięczny czyli październik ( długość poszczególnych mezocykli zależy od dyscypliny, formy zawodnika i strategii przyjętej przez trenera lub zawodnika).  Długość podstawowych jednostek może się różnić, natomiast zasada planowania powinna pozostać niezmienna. 

Jak zauważyłeś planowanie zaczyna się od tyłu. Po wyznaczeniu daty zawodów głównych i określeniu początku sezonu startowego odlicza się się poszczególne okresy, cofając się do początku roku. I tak właśnie planuje się roczny plan treningowy. 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram