Nie ukrywam, że najlepszym okresem na wznowienie treningów lub rozpoczęcie współpracy z nowym podopiecznym jest dla mnie okres bazowy. Chyba każdy doświadczony trener znający się na periodyzacji treningu to potwierdzi. Od wykonanej w tym czasie pracy zależy bowiem forma zawodnika w danym sezonie.
Podobnie jest z budową domu: Jeżeli fundament będzie mocny, to cała konstrukcja również. Jeżeli fundament okaże się być niestabilny, to prawdopodobnie cała konstrukcja się zawali. Podobnie jest z planowaniem treningu. W powszechnej literaturze o tematyce fizjologii wysiłku często spotykamy się z twierdzeniem, że okres bazowy funkcjonuje jako czas, kiedy treningi powinny być długie, o małej intensywności, skupione na budowie bazy tlenowej itd. Ale jak to powinno wyglądać w praktyce?
Okres bazowy rozpoczyna się po roztrenowaniu, aby rozpocząć przygotowania musisz być w pełni wypoczęty i wszelkie kontuzje powinny być wyleczone. To jest właśnie czas, kiedy powinieneś zbudować mocne fundamenty pod późniejszy okres, przygotowując organizm na czekające go obciążenia. Na tym etapie wykonujesz wszystkie badania medyczne, biomechaniczne, laboratoryjne. Oceniasz swój stan zdrowia, kondycję i wydolność. Wraz z trenerem ustalacie celę, analizujecie poprzedni sezon, wyciągacie wnioski i rozpoczynacie współpracę. Budujecie solidną bazę tlenową, wykonujecie trening ogólnorozwojowy. W tym okresie powinny dominować środki ogólnorozwojowe, a nie specyficzne. Trening systemów energetycznych przygotuje serce i płuca do dalszej pracy. Następują zmiany w biomechaniczne w komórkach mięśniowych.
Przygotowując się do nowego sezonu rozpocznij od średniej objętości i w miarę zbliżenia się do końca mezocyklu, czyli do okresu przygotowawczego stopniowo ją zwiększaj. Intensywność dobierz od niskiej do średniej. Skup się na ogólnej sprawności, stabilizacji i mobilizacji. Siłę biegową czy podbiegi zamień na ćwiczenia siłowe wykonywane na siłowni. Skup się wtedy na kształtowaniu hipertrofii mięśniowej. Wykonując ćwiczenia na siłowni zachowaj 75% intensywności, obciążenia dobierz indywidualnie, wykonaj 8- 12 ćwiczeń w każdym ćwiczeniu 10-15 powtórzeń, przerwa między seriami 2 min.